Sledzinski Sledzinski
42
BLOG

inicjatywa obywatelska

Sledzinski Sledzinski Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Demokracja ma do siebie to, że jest to system zarządzania państwem w zgodzie z wolą większości społeczeństwa. Jeżeli pojawi sie problem natury prawnej - który spowoduje różną interpretację - wtedy trzeba sięgnąć do społeczeństwa i ustalić, jaka jest jego wola. Tu  jest pewna wątpliwość - jak to przeprowadzić, ale przepisy regulujące inicjatywę obywatelską są proste:


1. należy powołać grupę inicjatywną, która przygotuje pytania referendalne,

2. komitet referendalny dokona zbioru podpisów obywateli popierających inicjatywę obywatelską

3. w przypadku, kiedy komitet referendalny spełni wymagania ustawowe, wtedy przedłoży Sejmowi wniosek o przeprowadzenie referendum.


Jest też inna możliwość. Grupa inicjatywna może zwrócić się do grupy posłów o poparcie wniosku, jeżeli uzyska poparcie ustawowej liczby posłów, wtedy wniosek może być złożony do sejmu jako inicjatywa poselska.

Procedura legislacyjna nie zabrania zwrócenia się grupy zainteresowanych wprost do rządu - który po rozważeniu wniosku może samoistnie wystąpić do sejmu o zatwierdzenie projektu aktu prawnego z wniosku samych obywateli.

Czasem może zdarzyć się tak, że grupa inicjatywna zwróci się o poparcie wprost do prezydenta państwa i jeżeli przekona go do swojego stanowiska - wtedy prezydent może złożyć wniosek o rozpoznanie sprawy w ramach jego kompetencji. Takie rozwiązanie miało miejsce w sytuacji, kiedy przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego zwrócił się o dokonanie niewielkiej zmiany przepisów o Trybunale Konstytucyjnym.

Nikt w Polsce nie ma swobody absolutnej w rozumieniu apodyktyczności swego stanowiska. Prawo jest tylko jedno i tylko w zgodzie z tym prawem można procedować różne wnioski.

Przykładem, że tak jest, może być próba rozpisania referendum w takich sprawach, jak obowiązek szkolny dla 6-latków... Prezydent elekt z chwilą objęcia swego urzędu ogłosił termin przeprowadzenia referendum w sprawie 6-latków... ale nie odbyło się ono z powodu braku akceptacji senatu na przeprowadzenie takiego referendum...

image

Po raz pierwszy referendum ma się odbyć w dniu wyborów i prezydent powinien skonsultować się z marszałkami Senatu i Sejmu – powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. – Cała inicjatywa jest zaskakująca.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/marszalek-senatu-bogdan-borusewicz-zabral-glos-w-sprawie-referendum/7hrs55



https://youtu.be/4RSf1w-RHcg



Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka