Sledzinski Sledzinski
113
BLOG

Demokracja pośrednia

Sledzinski Sledzinski Polityka Obserwuj notkę 3

Idea demokracji pośredniej wiąże się z brakiem możliwości zebrania wszystkich w jednym miejscu w tym samym czasie. Więc lokalne społeczności wybierają tylko swojego przedstawiciela, któy na forum całego państwa wypowiada się nie w imieniu swoim, lecz w imieniu swoich mocodawców. W tym miejscu pojawia się pytanie - jak sprawdzić, czy przedstawiciel reprezentuje głos swoich wyborców.

Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne do wykonania.

Każdy obszar lokalnej społeczności w dniu wyborów przedstawia swoje stanowisko. W wyniku wyborów powszechnych każda lokalna społeczność wybiera swojego przedstawiciela na kandydata na prezydenta państwa.

Niezależnie każda lokalna społeczność ma swojego przedstawiciela wyłonionego na określonych zasadach wyboru - który tę społeczność reprezentuje na forum stanowiącym całego państwa.

Kiedy już wiadomo, którego kandydata wybrały poszczególne spoeczności, wtedy ich przedstawiciele dokonują głosowania zgodnie ze wskazaniem swoich wyborców.

Ostatecznie wybory wygrywa ten kandydat, któy otrzyma najwięcej głosów - wprawdzie oddanych przez przedstawicieli lokalnych społeczności, ale głosujących zgodnie ze wskazaniem swoich wyborców.

 

Wyraźnie tutaj widać kontrolę społeczną takich wyborów. To wyborcy w sposób jawny określają swoje stanowisko, które jest wiążące dla ich przedstawiciela. Nie ma wątpliwości, jakie jest stanowisko wyborców. I nie ma problemu z reprezentatywnością lokalnej społeczności. Nie ma również żadnych nacisków poprzez partiepolityczne.

Taki sposób wyborów, mimo że jest wydarzeniem politycznym, jest wyborem apolitycznym, wyborem zgodnym z preferencjami samego społeczeństwa bez ingerencji partii politycznej...

Demokracja pośrednia

http://i.iplsc.com/jak-wybierany-jest-prezydent-usa/00063821N72OAF8U-C122-F4.png

 

Myślę, że jest to dobry wzór organizacji wyborów w Polsce. Jest to jedna z form ordynacji JOW - jednomandatowych okręgów wyborczych, gdzie przedstawicielem lokalnej społeczności jest delegowany przez nią poseł do parlamentu.

Partie polityczne były, są i będą. Ograniczenie liczby partii politycznych także nie jest rozwiążaniem dobrym, bo cele polityczne mogą być bardzo różne. Ważne, aby przedstawiciele partii politycznych wypowiadali się w sprawie -ale nie w fałszywie rozumianej poprawności politycznej.

To do posła należy rozeznanie, jaka jest wola jego wyborców. Jego rolą jest przedstawienie tej woli na forum państwa. Praktyka, któa polega na poddaniu się procedurze wyborczej z udziąłem społeczeńśtwa i realizowanie programu partii politycznej pod rygorem sankcji politycznych jest wypaczeniem demokracji.

To wola wyborców jest wolą Narodu jako suwerena.

Jeżeli partia polityczna reprezentuje wolę tego narodu, to jeszcze nie jest tak źle. jednak zawsze może zdarzyć się taki przywódca, który z chwilą uzyskania mandatu zaufania przestanie być przedstawicielem swoich wyborców. Przed taką dyktaturą musimy bronić się zawsze.

 

Zobacz też:

http://fakty.interia.pl/raporty/raport-usa-wybory2016/aktualnosci/news-panstwo-islamskie-wzywa-do-atakow-w-dniu-wyborow-w-usa,nId,2301854

 

 

 

Sledzinski
O mnie Sledzinski

Prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest pochodną właściwych relacji społeczno-gospodarczych w państwie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka